Zdravé sedenie = spokojná kancelária a vyššia efektivita

Zdravé sedenie

Všetci si vo voľnom čase radi doprajeme pohodlie aj pohyb, avšak pri práci často zabúdame na správne držanie tela. Telo však tieto podnety vníma a neskôr taký prístup môže zúročiť. Ak presedíte v práci viac ako štyri hodiny určite je vhodné myslieť na správne sedenie aj pokiaľ sa ešte bolesti neprejavili. Jednou z najvyhľadávanejších prevencií proti bolesti chrbtice či krku je investícia do kvalitnej kancelárskej ergonomickej stoličky či ergonomických doplnkov, ktorá sa vám vráti tým najdôležitejším – zdravím a pohodou 🙂

Zdravé sedenie

Z pohľadu ortopédov by ideálne a zdravé sedenie na stoličke malo vyzerať ako sedenie na fit-lopte, ktorá svojim pôsobením udrží chrbticu narovnanú. Pri zdravom sedení je dôležité ruky aj nohy držať v pravom uhle, ramená zarovno s hlavou a monitor umiestniť do výšky očí. Medzi okrajom sedadla a vnútornou časťou kolien sa doporučuje nechať vôľu, aby bol zachovaný krvný obeh v nohách, čo je možné prispôsobiť si aj pomocou nastavenia hĺbky sedáku na ergonomickom kresle. Chrbtica by sa mala po celej svojej dĺžke opierať o správne tvarovanú chrbtovú opierku. Nesprávnemu držaniu tela predchádza ergonomické tvarovanie opierky, ktorá presne podopiera krčnú i bedrovú časť.

Čo môže spôsobiť nesprávne držanie tela?

Nesprávne sedenie môže vytvoriť viaceré zdravotné komplikácie ako bolesť chrbtice a krku, karpálny tunel (tjst. presilené a neprekrvené zápästie), bolesť krížovej oblasti, ale aj migrény a iné formy závratov. Pokiaľ už roky sedíte v zlej polohe može to mať dopad aj na nervové zakončenia v okolí platničiek a v takom prípade už nemusí pomôcť len úprava správneho sedenia. Preto je dobré správne sedenie poňať aj ako prevenciu, v ideálnom prípade ešte pred tým, ako sa bolesť vyskytne.

Prečo ergonomické kreslo? 

Dobré ergonomické kreslo by sa malo dať čo najviac prispôsobiť vašim telesným proporciám, len tak dokáže podporiť správne sedenie vďaka čomu sa budete cítiť pohodlne aj pri dlhodobom sedení. Ergonomické kreslo by preto malo disponovať širokou mierou nastaviteľnosti ako sú výška a hĺbka sedáka, podrúčok, výška a sklon chrbtovej opierky a hlavovej opierky. Kreslá môžu disponovať mnohými ďalšími funkciami, ktoré vychádzajú z výberu mechaniky, ktorých je na trhu niekoľko typov. Tvar a rozmery kresla závisia od typu a modelu. Niektoré sú tvarované výraznejšie, iné menej. Vybrať si skutočne môžete presne také, ktoré vám sadne najlepšie.

Ďalšie možnosti ergonomickej podpory

Ergonomické doplnky z pamäťovej peny sú tiež jednou z ďalších možností, ako vyriešiť ergonomické sedenie či už na klasických stoličkách alebo kdekoľvek tam, kde potrebujete – v pohodlí domova alebo na cestách. V ponuke predajcov nájdete rôzne typy určené pre podporu konkrétnej oblasti. Vybrať si môžete ergonomický bedrový alebo krčný vankúš, podsedák rôzneho tvaru či prevedenia podľa potreby. Pestrú ponuku ergonomických doplnkov nájdete napríklad u značky Mosh: https://mosh.sk/ergonomicke-produkty/

Pokiaľ však každy deň trávite dlhé hodiny sedavým zamestnaním, lepšia bude plnohodnotná ergonomická podpora vo forme kancelárskeho kresla, ktoré bude presne na tento účel uspôsobené. Vybrať však správne ergonomické kreslo nie je jednoduché. Rozhodujúci môže byť typ kresla či mechaniky, ktorou disponuje a samozrejme materiál z ktorého je kreslo vyrobené. V ďalších článkoch si popíšeme viac o tom, čo si pri výbere všímať, aké atribúty zohľadňovať.