Výber ergonomického kresla

Rady a tipy

V predošlom článku sme popísali prečo je dôležité pri dlhodobom sedení zohľadniť pohodlné a zdravé sedenie. Veľkým pomocníkom sú ergonomicky tvarované kreslá, ktoré vám poskytnú dostatočnú oporu pre zamedzenie zlozvykov pri sedení, ktoré sa skôr či neskôr môžu prejaviť na zdraví a celkovej pohode. Ako ale správne vybrať takéto kreslo? Pozrieme sa na to, čo je dobré si pri výbere všímať, aké atribúty zohľadňovať, aby ste si nakoniec našli pre vás ideálne kancelárske kreslo, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám.

Zdravé sedenie spočíva v správnej polohe a držaní tela. To podporuje ergonimcká podpora na kreslách a to v takej forme, aby to bolo pre používateľa príjemné. Týka sa to najmä tých, ktorí majú sedavé zamestnanie a za počítačom trávia dlhé hodiny.

Ergonomické kreslá predstavujú vysokú mieru komfortu a ergonomickej podpory pre každú kľúčovú časť tela.

Možnosti nastavenia – ergonomické kreslá majú štandardne viacero možností nastavenia pre maximálne prispôsobenie individuálnym potrebám používateľa, ako napríklad nastavenie výšky a hĺbky sedáka, výšky, hĺbky a uhla podrúčok, či výšky a sklonu chrbtovej opierky a hlavovej opierky.

Tvar a rozmery kresla sa líšia od typu a modelu, aby poskytli čo najlepšiu ergonomickú podporu pre všetky partie tela podľa individuálnych potrieb konkrétneho používateľa. Niektoré sú anatomicky tvarované výraznejšie, iné menej. Môžete si tak vybrať presne takú, ktorá vám tvarovo sadne, pre čo najlepší komfort.

Mechanika – typ mechaniky kresla tiež môže byť pre vás rozhodujúci. Existuje na trhu mnoho mechaník, ktorými kreslá disponujú, závisí už len na vás, ktorá by vám vyhovovala najviac. Pre lepšiu orientáciu spomenieme pár najpoužívanejších mechaník – pevná mechanika, hojdacia mechanika, synchrónna mechanika, asynchrónna mechanika či pre ešte náročnejších používateľov extrémna mechanika a ďalšie. Viac detailov uvádzame v článku “Typy mechaník ergonomického kresla

Materiál z ktorého je konferenčné kreslo vyrobené sa postará o zachovanie potrebného komfortu, čo vplýva na celkovú pohodu a koncentráciu používateľa.

  • Konštrukcia – materiál, z ktorého je vyrobená konštrukcia je rozhodujúci z pohľadu nosnosti a stability. Môžete zvoliť celoplastovú konštrukciu, no vo vyššej cenovej kategórii je to už kombinácia s pevným kovom, ktorú preferuju najmä muži.
  • Poťahový materiál – textilné čalúnenie, praktická koženka alebo poťah z pevnej sieťoviny, ktorej výhoda je práve v prievzdušnosti, čo môže byť pre niekoho ideálne počas horúcich mesiacov.
  • Formy výplne – najčastejšie využívanou výplňou sedákov v nižšej cenovej kategórii býva práve molitan (tzv. PUR alebo molitánová pena) s priemernou elasticitou, ktorá však nie je natoľko komfortná a odolná, čo spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie vysedením. Môžeme však doporučiť výplň z tzv. studenej peny, ktorá sa naopak vyznačuje dobrou elasticitou a  tvarovou stálosťou vďaka hustejšej a rovnomernej molekulárnej štruktúre sa nevysedí. Naviac dokáže regulovať teplotné rozdiely. Aj vdaka tomu patria stoličky vyplnené studenou penou ku kvalitnejším.

Voliteľnou časťou kresla tiež môžu byť bedrová alebo hlavová opierka. Kreslá vyššej rady spravidla disponujú vyššou mierou prispôsobiteľnosti a polohovateľnosti. Predstavte si, že aj pre chvíľkovú relaxáciu a regeneráciu si môžete kreslo ľahko prispôsobiť – opierku sklopíte dozadu, upravíte uhol podrúčok pre príjemnejšiu oporu a vyklopíte podnožku pre dokonalé uvoľnenie. Kancelárske stoličky rady [801] od značky Mosh predstavujú vyššiu radu kresiel disponujú množstvom skvelých nastavení. Najnovšou prémiovou radou značky MOSH sú stoličky Elite, ktoré disponujú najväčším množstvom nastavení pre dokonalú oporu – medzi najväčšie vychytávky patria 4D podrúčky, vzduchová bedrová opierka ale aj špeciálny model, ktorý je vytvorený pre väčšie postavy s priestorom o 1/3 väčším, než sú bežné stoličky a nosnosťou až do 200kg.

Ergonomické kreslá sú väčšinou riešené v elegnantnom dizajne a hodia ako na domáce využitie, tak aj do reprezentatívnych priestorov kancelárií či zasadačiek. Širokú ponuku sieťových ale aj čalúnených ergonomických kresiel nájdete napríklad aj na stránke Mosh. Ponuka je naozaj pestrá.

Či už zvolíte ergonomické kreslo s celoplastovou alebo kovovou konštrukciou s vyhovujúcou mierou prispôsobiteľnosti, dobrý výber nakoniec vaše telo a tým pádom aj pracovisko iste ocení 🙂