Viete, ako správne sedieť?

Ako sedieť

Ak presedíte množstvo času za počítačom či pracovným stolom, určite vnímate, že správne a pohodlné sedenie je základ pre vašu pohodu a efektivitu. Zlozvyky pri dlhodobom sedení môžu priniesť bolesti najrôznejšieho charakteru, ktorým by ste ani nepripisovali pôvod práve v nesprávnom sedení. Ako však správne sedieť – nemusí byť pre každého známou informáciou. Skúsime spomenúť pár základných bodov.

Ako správne sedieť:

  • Oči by mali byť vo výške horného okraja monitora
  • Ramená a šija by mali byť uvoľnené
  • Krčná časť by mala byť vzpriamená
  • Predlaktie narovnané a naklonené mierne nahor
  • Chrbtica by sa mala opierať o anatomicky tvarované operadlo
  • Podoprená krížová oblasť, pre zamedzenie hrbeniu
  • Chodidlá by mali byť položené celou svojou plochou na podlahe či podložke
  • Netreba opomenúť ani to, že nohy by mali byť v 90° uhle a zadná časť kolien za hranicou sedadla

Sedíte na správnej stoličke?

Podporou správneho sedenia sú neodmysliteľne  ergonomicky tvarované kreslá, ktoré sú anatomicky tvarované s množstvom funkcií a nastavení, ktoré dokážu podporiť a kopírovať sed podľa individuálnych preferencií a telesných proporcií každého používateľa. V skratke môžeme spomenúť nastavenia ako napríklad nastavenie výšky a hĺbky sedáka, výšky, hĺbky a uhla podrúčok, či výšky a sklonu chrbtovej opierky a hlavovej opierky. Sú tak najviac vhodné pre účely dlhodobého sedenia doma či v kancelárii. Viac o ergonomických kreslách spomíname v článkoch Zdravé sedenie = spokojná kancelária a vyššia efektivita, Výber ergonomického kresla, Typy mechaník ergonomických kresiel a stoličiek.

Ergonomické vankúše a podsedáky

Cenovo dostupnejším riešením sú tzv. ergonomické produkty z pamäťovej peny pre podporu jednotlivých častí tela. V tejto kategórii nájdete rôzne podsedáky či opierky určené na bedrovú, či krčnú oblasť, či krčné vankúše určené priamo na cestovanie, takže si pohodlie môžete vziať všade so sebou.  Výhodou  takýchto pomôcok je tiež to, že sú ľahko prenášateľné, teda sú vhodné na cestovanie, prípadne ich môžete umiestniť na akúkoľvek stoličku pre potrebný komfort.

Ak však trávite sedením osem a viac hodín denne, určite doporučujeme investovať do kvalitnej ergonomickej stoličky, ktorá vyhovie vašim potrebám najlepšie a hlavne komplexne.