Typy mechaník ergonomických kresiel a stoličiek

Rady a tipy

Správne sedenie je kľúčové pre zdravie a celkovú pohodu. Ak máte sedavé zamestnanie, kde presedíte celé hodiny, iste riešite ako si vytvoriť tie správne podmienky, aby ste predchádzali bolesiam chrbtice a ďalším ortopedickým ťažkostiam. Ergonomicky tvarované kreslo vás podporí počas práce alebo oddychu.

Výber vhodnej ergonomickej stoličky by mal zodpovedať času, ktorý uživateľ strávi v kancelárii. Prvoradá je permanentná podpora rizikových partí ako chrbtica – bedrová a krčná oblasť chrbtice, ale aj predlaktia rúk, ramien, či nôh. Ruky aj nohy by mali byť podoprené v pravom uhle bez tlaku pre správnu cirkuláciu prietoku krvi. Je vhodné si všímať nielen materiál, či nosnosť, ale aj rozmery, anatomické tvarovanie a mieru nastaviteľnosti.

V neposlednom rade jednou z kľúčových vecí, je práve mechanika, ktorou kreslo disponuje. V tomto článku sa chceme pozrieť na pár základných typov mechaník, ktoré môžete na kreslách ergonomického typu nájsť.

Typy mechaník:

Hojdacia mechanika – najčastejšie využívaná mechanika kresiel nižšej cenovej kategórie. Uhol medzi operadlom a sedákom je pevný a nemenný, teda nie je možné nastaviť sklon operadla. Hojdanie sa dá prispôsobiť pomocou prítlačnej skrutky a pomocou páčky je možné kreslo zaaretovať v jednej alebo viacerých polohách podľa konkrétneho modelu.

Asynchrónna mechanika – pri tejto mechanike je možné nastaviť sklon operadla a sedáka nezávisle na sebe. Ovládanie je väčšinou riešené pomocou troch páčiek, pričom jedna je na sklon sedáka, ďaľšia na sklon operadla a tretia páčka na výšku sedu. Toto nastavenie je samozrejme možné vo viacerích pozíciach. Kancelárske kreslá s asynchrónovou mechanikou sú ideálne pre náročnejších používateľov, ktorí si chcú sedenie nastaviť presne podľa svojich predstáv.

Synchrónna mechanika – umožňuje dynamické sedenie. Na rozdiel od asynchrónnej mechaniky sa uhol sedáka mení s nastavením pozície operadla. Nie však v pravom uhle – uhol naklopenia operadla je väčší, než uhol sedadla, ktoré sa prispôsobuje pohybu a nastaveniu. Uhol operadla sa mení rýchlejšie než náklon sedáku. Kancelárske kreslo so synchrónnou mechanikou možno používať na klasické nepolohovateľné sedenie alebo na automatické (synchrónne), pri ktorom po odblokovaní mechaniky stolička kopíruje váš pohyb a sedenie, naviac umožňuje zaaretovanie operadla v požadovanom uhle.

Hard mechanika – takto označené môže byť kreslo, ktoré disponuje najvyššou nosnosťou až 200kg. Vyznačujú sa vysokou tuhosťou čo znamená že s nimi len tak niečo nezamáva, preto sú ideálne pre robustné a ťažšie potavy. Tieto vlastnosti sa však nevylučujú s vlastnosťami vyššie zmienených mechaník. Značka Mosh má v ponuke unikátnu stoličku ELITE T2+ XXL, ktorá má nielen vysokú nosnosť do 200kg ale disponuje zároveň asynchrónnym mechanizmom, ktorý v kombinácii so vzduchovou bedrovou opierkou a 4D podrúčkami umožní najdetailnejšie prispôsobenie. Naviac je o 1/3 väčšia než bežné stoličky s nadštandardným čalúnením, pre extra komfort 😉

Pri väčšine kresiel by malo byť bežné nastaviť silu prítlaku operadla, ako aj výšku sedadla.

Niekto môže preferovať sedenie na pevnej fixnej konštrukcii kresla, iný naopak sedenie, ktoré sa aj vďaka mechanike maximálne prispôsobí telesným proporciám a kreslá umožňujú nastaviť skoro každý detail alebo len využije niektorú z funkcií, ktorá pomôže relaxácii, či uvoľneniu. Širokú ponuku ergonomických kancelárskych stoličiek môžete nájsť napríklad na mosh.sk kde si vyberú rozličné typy používateľov – aj tí najnáročnejší 🙂